Rapoo- It solutions & Corporate template

04-9960114

צור קשר

yassur33@gmail.com

שלח דוא"ל


דף הנצחה לאלמן ישראל ז"ל
(25/05/1925 - 01/08/1996)     (  -  )

אריך לידה לועזי: 25/5/1925

תאריך לידה עברי: ב' בסיון, תרפ"ה

ארץ / עיר לידה: אנגליה / ליברפול

שנת עליה: 3/1948

שם האב: גרשון

שם האם: ג'וליה

שם בן/בת הזוג: רינה

שמות ילדים:

איתן - 18/3/1964

גיורא - 2/10/1966

מיכל - 12/1/1970

תאריך פטירה לועזי: 1/8/1996

תאריך פטירה עברי: ט"ז באב, תשנ"ו

פרטים נוספים:

תאריך הגעה לקיבוץ 3/1948
התקבל לחברות 1948
ידיעת שפות: אנגלית, ידיש.
יצא ללימודים בארה"ב ב-29/1/1979.
חזר מלימודים 1/9/1979

בגיל 14 עבר עם הוריו למנצ'סטר, שם היה ב1942בין מייסדי הקן של השומר הצעיר בעיר. הצטרף לקיבוץ הכשרה של התנועה באנגליה ב- Redhill וכאשר קבוצת חברים החליטה להקים פלוגה של כורי-פחם ב-Stalybridge שבצפון אנגליה, התגייב איתם למשימה והם היו יחידה מיוחדת של חלוצים-כורים עד לסיום מלחמת העולם. במשך כל התקופה הזאת, פעיל היה בהדרכת נוער יהודי מקומי ובהגיעם לאנגליה על נערים ממחנות הפליטים באירופה שלאחר השואה. ראה בתרומתו כמדריך תפקיד מחייב, המשתלב עם פעילותו בתנועה, בפדרציה הציונית בריטית, ובהתחדשותו של העם היהודי ששרד.
עלה ארצה במאי 1948 לאחר תקופת שהייה במחנה מעבר בצרפת. שגם בו עסק בעזרה ובהדרכה של יושבי המחנה, פליטי מחנות ריכוז ברובם. על מנת שיוכל לדבר עמם בשפתם ולהבינם, לימד את עצמו את שפת היידיש.
גרעין העלייה של השומר הצעיר מאנגליה התרכז בעין החורש ולאחר שנת הכשרה, היה איזי נציג הגרעין בשיחות עם מוסדות הקיבוץ הארצי על האיחוד עם פלוגת יוצאי התנועה מהונגריה וייסוד קיבוץ יסעור. לא הייתה תקופה בתולדות קיבוצנו שבה ישראל לא עמד במרכז הפעילות הארגונית, הרעיונית, התרבותית והחברתית. פעמיים כיהן כמזכיר הקיבוץ והיה חבר כמעט בכל הועדות. זאת נוסף לעבודתו בענפי המשק, צאן, מספוא, פרדס, ובעיקר שנים רבות של עבודה שקדנית בלול.
היה שליח התנועה באנגליה ופעמיים בדרום אפריקה. משם גם הביא ליעור את רעייתו רינה, וכאן למשפחה שני בנים ובת.
התעניינותו ביהדות הגולה ובגורלה, הביאה אותו לחקירה מעמיקה של גדול ריכוז היהודים בגולה: יהדות אמריקה. הוא נסע לשנה לארצות הברית ושם, בתנאים קשים, העמיק וביסס את מחקרו. בשטח זה, נחשב ישראל אלמן כמומחה, בארץ ובגולה. ספרו "יהדות אמריקה בחברה פלוראליסטית" שהוצא בספריית- הפועלים, התקבל בציבוריות כראייה מקורית ומחדשת, של קהילה יהודית חייה, השתלבותה במציאות האמריקנית, וגישתה לציונות. מאמרים רבים, פרי עטו התפרסמו בעיתונות בארץ ובעולם. חבל שלא הספיק להוציא את ספרו השני, אשר המנוסקריפט שלו כמעט הושלם.
העולם היהודי והמחקר ההיסטורי הפסידו תוספת רבת ערך!
ישראל כיהן שלוש שנים כמנהל גבעת חביבה, היה חבר במזכירות העולמית של מפ"ם וחבר במוסדות שונים של הסתדרות הציונית. ישראל אלמן השתייך לדור האידיאליסטים-החלוצים, ההולך ופוחת. אך אפיינה אותו יכולתו להקפיד על קשריו החברתיים עם כל שכבות הקיבוץ, התייחסות רצינית ויחד עם זה, חוש הומור יוצא מן הכלל.
הסתלקותו הפעירה חלל ברקמה החברתית של קיבוצינו!
ישראל השאיר אחריו את אשתו רינה ואמה פניה, את שני בניו איתן וגיורא ואת בתו מיכל ולא זכה עוד לראות את נכדתו שרון, שנולדה זמן קצר לאחר מותו.הוסף< חזרה לאתר הנצחה
yassur abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות